Ербас го запре тестирањето на новиот модел А320нео поради проблеми со моторите

Од:

Откако компанијата Ербас мораше да го запре тестирањето на новиот модел А320нео поради проблем со моторите, вредноста на нивните акции се намали за 1,1 отсто.

Веднаш по објавувањето на веста дека имаат одредени проблеми со моторите на новите авиони, акциите забележаа пат.

Моторите се произведени од компанијата Прат и Витни, а Ербас информираше дека разговараат со авио-компаниите кои ги нарачале новите модели за да се утврди кога тие може да бидат испорачани.

Би можело да ве интересира

САД ќе ги зголеми царините за авионите „Ербас“

Драган Поповски

Американските авиокомпании ги заменуваат старите Боинг со нови Ербас авиони

Светска трговска организација: ЕУ не ги запре илегалните субвенции

ВИДЕО: Авион на „Ер Чајна“ се запали на аеродромот во Пекинг

„Ербас” ги достави во Украина првите два хеликоптери од нарачаните 55 машини

Наум Локоски