„Ербас” ги достави во Украина првите два хеликоптери од нарачаните 55 машини

Од:

Во Украина се доставени првите два хеликоптери за цивилни цели, произведени од „Ербас“. Договорот за вкупно 55 машини е во вредност над половина милијарда евра.

Хеликоптерите Х225 Супер Пума беа претставени на официјална церемонија на аеродромот „Бориспил”, на која присуствуваше и украинскиот претседател Петро Порошенко и претставници на европскиот авиопроизведувач.

– Ова е необичен настан, доказ за подобрувањето на материјалните ресурси на нашата гранична стража, нашите спасувачки екипи и нашата национална гарда, изјави Порошенко.

Украина во јули склучи договор со „Ербас” за купување на 55 цивилни хеликоптери за 555 милиони евра, од кои, 85 проценти ќе бидат финансирани со заем од Франција и француски банки.

Хеликоптерите ќе се користат за надгледување на границите, за одржување на редот и за спасувачки операции. – Ќе служат првенствено за спасувачки мисии во планинските области и во реонот на Азовско и Црно Море, каде што, за жал, треба да сме подготвени за секакви инциденти, рече украинскиот претседател.

Би можело да ве интересира

Москва ги осуди тврдењата на Зеленски за поделба на светот

Ана Ололовска

Повеќе од илјада еврејски аџии заглавени на границата на Украина

Ана Ололовска

Украина испраќа дополнителни сили на границата со Белорусија

Ана Ололовска

Украинскиот патријарх Филарет, кој тврдеше дека коронавирусот е божја казна за геј браковите, и самиот се зарази

А1он

Гараженко: Колесникова го искинала пасошот за да го спречи депортирањето во Украина

А1он

Лидерите на протестите во Белорусија преминале во Украина

А1он