„Ер Њу Зиланд“ откажа најмалку 17 летови од Крајстчрч поради безбедносни причини

Од:

Новозеландскиот национален авиопревозник „Ер Њу Зиланд“ откажа најмалку 17 летови кон и од градот Крајстчрч, истакнувајќи дека не може да спроведе безбедносни проверки на патниците и нивниот багаж.

Авиопревозникот соопшти дека летовите на некои помали авиони кои патуваат регионално се откажани, додека поголемите авиони ќе продолжат со слетување и полетување согласно безбедносните проверки кои веќе постојат.

Всушност, патниците во помалите турбопропелерски авиони кои патуваат до или од Крајстчрч не поминуваат низ сигурносни проверки и можат да влезат директно во авионот.

„Ер Њу Зиланд“ соопшти дека безбедноста на клиентите и вработените им е најважна и се извини поради непријатноста.

Во нападот во Крајсрчрч, што го изведоа четворица напаѓачи, според последните информации, загинаа 49 лица, а повеќе од 20 се потешко ранети.

Би можело да ве интересира

Годината кога новозеландската премиерка со љубов одговори на омразата и исламофобијата

Ана Ололовска

Бројот на загинати во вулканската ерупција на Нов Зеланд се зголеми на 19 жртви

Ана Ололовска

Почна уништувањето на оружјето во Нов Зеланд

Ана Ололовска

Зголемен бројот на загинати во ерупцијата на Белиот остров, идентификувана една жртва

Ана Ололовска

Нуркачите ги бараат телата на исчезнатите од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд

Ана Ололовска

Во опасна акција, новозеландската војска извлече шест жртви на вулканска ерупција

Ана Ололовска