ЕПП ќе разгледува исклучување или суспензија на партијата на Орбан

Од:

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ќе отпатува за Брисел каде ќе присуствува на состанокот на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се расправа дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од тој главен сојуз на десничарските партии во Европскиот парламент.

Од вкупно 49 полноправни членки на Европската народна партија, 13 се залагаат за отстранување на Фидес, по неколкугодишните недоразбирања и конфликти.

Некои членови сметаат дека Орбан премногу се оддалечил од демохристијанските вредности на тој сојуз.

Манфред Вебер, кандидатот на ЕПП за функцијата претседател на Европската комисија, го повика Орбан да исполни одредени услови за да остане во сојузот, како што е прекин на кампањата против ЕУ.

Би можело да ве интересира

Прво сослушување на Унгарија пред Советот на ЕУ за нарушувањето на правната држава

Ана Ололовска

Јункер: Орбан не е европски лидер

Ана Ололовска

Унгарија го доби портфолиото проширување и соседска политика

Ана Ололовска

Орбан и Меркел одбелажаа 30 години од падот на Железната завеса

Грција и Унгарија меѓу земјите со најмалку измами околу интернет-продажбата

А1он

Поради бучава се укинуваат ноќните летови над Будимпешта