Епидемијата на колера однесе 41 живот во Сирија

Од:

Сириското Министерство за надворешни работи ја потврди смртта на 41 лице како последица на колера. Од почетокот на септември кога е регистриран првиот случај досега во земјата се регистрирани 757 заболени.
Најмногу случаи на болеста има во Алепо (477), осум во главниот град Дамаск.
Имран Риза, претставник за хуманитарни прашања на ОН во Сирија, истакна дека причина за избувнувањето на епидемијата е користењето вода од непроверени извори.

Според него, епидемијата во Сирија претставува сериозна закана за населението на целиот Блиски Исток.

Податоците на Светската здравствена организација покажуваат дека во светот во просек годишно се регистрираат од 1,3 до четири милиони случаи колера и оти од болеста умираат неколку десетици илјади луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОПЦВ: Режимот на сирискиот претседател е одговорен за нападот со хлор во кој загинаа 43 лица

Се урна зграда во Сирија, најмалку 10 загинати, меѓу нив има и дете

Сирија: Напад врз американската база Ал Танф, ранети двајца сириски војници

А1он

Најголема епидемија на колера во последните две децении во Малави, починати 750 лица

СБ на ОН го одобри продолжувањето на испораката на хуманитарна помош во северозападна Сирија за уште шест месеци

Ана Ололовска

СБ на ОН едногласно одлучи преминот меѓу Турција и сириски Идлиб да остане отворен

Ана Ололовска