ЕП повика на вклучување на заштитата од абортусот во Повелбата за основните права на ЕУ

Од:

Европскиот парламент денеска со убедливо мнозинство го осуди укинувањето на уставната заштита за абортусот во САД и повика на воведување таква заштитна мерка во Повелбата на ЕУ за основните права.

Европратениците ја усвоија резолуцијата со 324 гласа „за“, 155 „за“ и 38 воздржани, што го одразува гневот во многу земји-членки на ЕУ по контроверзната одлука на Врховниот суд на САД од 24 јуни.

Резолуцијата ги повикува членките на Унијата да додадат во Повелбата за основните права на ЕУ дека „секој има право на безбеден и легален абортус“.

Статусот на абортусот во земјите на ЕУ е определен со националните закони. Абортусот е легален и се практикува без големо политичко противење во многу земји-членки на ЕУ, додека е забранет во Малта и ограничен во Полска.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ сака да формира обвинителство кое ќе собира докази за руските злосторства

А1он

ЕУ ги продолжи економските санкции кон Русија

А1он

ЕУ бара од Босна и Херцеговина да воведе визи за граѓаните на Русија

А1он

Борел ја осуди руската одлука за затворање на „Московската Хелсиншка група“

Ана Ололовска

Иран воведе нови санкции против ЕУ и Велика Британија

Ана Ололовска

Лами: Не сакаме назад во ЕУ, но повторно ќе се поврземе

Ана Ололовска