ЕП оваа недела се очекува со нов повик за примање на Романија и на Бугарија во Шенген

Од:

Европскиот парламент ќе усвои извештај оваа недела, во кој уште еднаш се повикува Бугарија и Романија да се приклучат на Шенген. Ова е на агендата на последниот состанок на европратениците пред летните одмори, што почнува вечерва.

ЕП во 2011 и 2018 година усвои резолуции со сличен повик. Утревечер европратениците ќе разговараат за извештајот, што го повикува Советот на ЕУ да преземе итни мерки за укинување на контролите на внатрешните копнени, поморски и воздушни граници на двете земји.

Исто така утре, ЕП повторно ќе расправа за очекуваните насоки на Европската комисија за поврзување на трошоците на буџетот на ЕУ со законитоста. Европратениците очекуваат да бидат информирани најмалку двапати годишно какви мерки презема ЕК за да го заштити генералниот буџет и кои случаи на сомневање за злоупотреба ги испитува. ЕП ќе инсистира да ги слушне првите податоци најдоцна во октомври.

Европратениците ќе повикаат на вклучување на корупцијата како кршење на новото европско законодавство против кршењето на човековите права низ целиот свет. Овој пристап се пријавува дека го применуваат САД и Канада.

ЕП се очекува да повика на поостри санкции против оние кои шират дезинформации, како и за надворешно мешање во избори. В среда, европратениците ќе разговараат за состојбата со владеењето на правото во Полска и Унгарија.

Би можело да ве интересира

Депозитите во бугарските банки достигнуваат 100 милијарди лева

А1он

Делегација на европратеници во Бугарија за да се запознае со владеењето на правото

Ана Ололовска

Анкета: Коалицијата на двајцата поранешни бугарски министри го зголеми својот раст на 11 отсто

Ана Ололовска

Коалицијата на двајцата поранешни бугарски технички министри „Промената продолжува“ се регистрира за парламентарните избори на 14 ноември

Ана Ололовска

Османи: Разговорите со Бугарија продолжуваат и без политичка влада во Софија

А1он

Нинова: БСП сака да знае што ќе прави „Промената продолжува” во однос на С. Македонија

Ана Ололовска