ЕП го одобри буџетот на Европската Унија за 2021 година

Од:

Европскиот парламент денеска го одобри буџетот на Европската унија за следната година, во кој приходната страна изнесува 164,3 милијарди евра, додека расходниот дел е 166,1 милијарди евра, се наведува во информациите објавени на веб-страницата на ЕП.

Откако Советот на ЕУ во понедленикот официјално го одобри договорот меѓу членките, европратениците денеска го одобрија буџетот со 540 гласа „за“, 77 „против“ и 70 воздржани, по што законот за негово усвојување го потпиша претседателот на ЕП, Давид Сасоли.

Европратениците дополнително ги поддржаа програмите што се сметаат за клучни за зајакнување на растот и вработеноста и ги рефлектираат широко договорените приоритети на Европската унија: Дигитална Европа и Механизмот за поврзување на Европа (ЦЕФ), зајакнување на почитувањето на европските вредности и стимулирање на активностите во областа на климата.

Би можело да ве интересира

Европскиот парламент одобри 14,2 милијарди евра помош на земјите кандидати за спроведување на реформите поврзани со ЕУ

А1он

Бугарија и Романија ги исполнуваат условите за прием во шенген зоната

Бугарскиот европратеник Ќучук избран за прв човек на европските либерали

Жарко Настоски

Европскиот парламент пак заседава во Стразбур, за првпат откако почна пандемијата

Жарко Настоски

ЕУ постигна договор за даночна транспарентност за мултинационалните компании

Европскиот парламент го изгласа трговски договор помеѓу ЕУ и Велика Британија