Емирот на Катар во посета на Газа

Од:

Емирот на Катар шеик Хамад бин Халифа Ал Тани денеска пристигна во историска посета на Појасот Газа.

Емирот влезе во Појасот Газа од Египет на чело на голема делегација, за да ја оствари, како што ја нарече хуманитарната посета, при која официјално ќе се означи почетокот на проекти за реконструкција во износ од 250 милиони долари.

Претставниците на Хамас го пречекаа емирот со црвен килим, кога влезе во малиот крајбрежен појас, кој е под строга израелска блокада и има ограничување за пристап на посетители преку египетската граница.

Би можело да ве интересира

Откриено ново наоѓалиште на природен гас на Кипар

А1он

Европратениците усвоија Резолуција со која не се дозволува пристап на катарски лобисти до Европарламентот

Експертите предупредуваат на нова инфекција: „Грип од камила“ од Светското првенство

А1он

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Паника во Катар, голем пожар во навивачкото село

Ана Ололовска

Супер-комјутерот прогнозира супер-финале и победа на Аргентина