„Емирејтс“ бесплатно ќе пренесува помош од Дубаи во Индија

Од:

Авиокомпанијата „Емирејтс“ денеска соопшти дека од оваа недела бесплатно ќе превезува медицински производи од Дубаи во девет градови во Индија за да помогне во борбата против вонредниот пораст на новозаразени со Ковид-19 во таа држава.

– Емирејтс ќе превезуваат производи од добротворни организации со седиште во Дубаи, изјави потпретседателот на компанијата Набил Султан, додавајќи дека механизмот подоцна може да се прошири за да помогне од други делови на земјата.

– Апсолутно сме посветени на помагањето на Индија, нагласи тој.

Првиот лет во рамките на „воздушниот мост“ заминува за Њу Делхи на 13 мај со 12,6 тони повеќенаменски шатори од Светската здравствена организација. Претходно овој месец, Катар ервејс пренесе 300 тони бесплатна помош од Доха во Индија.

Би можело да ве интересира

Почина министерот за финансии на ОАЕ и втор човек на Дубаи, шеикот Хамдан

Ана Ололовска

Лондон се загрижи за судбината на принцезата Латифа од Дубаи, која вели дека татко ѝ ја држи во залошништво

Жарко Настоски

Индија планира во првата фаза да вакцинира 300 милиони лица

Во Дубаи пуштена во употреба најголемата фонтана во светот

А1он

Во Дубаи веќе се користат кучиња што откриваат коронавирус кај патниците

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кучиња на аеродромот во Дубаи детектираат коронавирус со 92 проценти точност

А1он