Емануел Макрон повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје

Од:

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој траел 1 час и 20 минути, повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје, јави дописникот на МИА.

dobivaj vesti na viber

Емануел Макрон, исто така, ја подвлече својата „загриженост поради заканата што ја претставуваат дејствата на руските вооружени сили за безбедноста и безбедноста на украинските нуклеарни инсталации“.

На крајот на јули, од неколку напади, за кои Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат, ја нападнаа ова а централа која од почетокот на инвазијата е под руска контрола, лоцирана во Енергодар, во областа (регионот) Запорожје, на југот на Украина, стравувајќи од нуклеарна катастрофа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Британско Министерство за одбрана: Путин за неколку дена ќе објави победа

А1он

Песков загрижен: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Казахстанскиот претседател вети заштита на Русите кои бегаат од мобилизацијата

А1он

Се појави Моцарт, пандан на озлогласениот Вагнер: И двете групи се именувани по композитори, но други сличности нема

А1он

Медведев: Русија има потполно право да употреби нуклеарно оружје

Катерина Павлова-Николовска