ЕМА ја препорача вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

Од:

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска одобри употреба на вакцина против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години, и тоа е втора вакцина која регулаторот на препорачува за адолесценти.

Употребата на вакцината Спајквакс (Spikevax) на Модерна ќе биде иста како кај адолесцентите на возраст од 18 до 25 години.

Компанијата „Модерна“ уште во мај објави дека нивната вакцина е ефикасна и кај тинејџерите.

Би можело да ве интересира

МЗ: Во средата и во текот на вчерашниот ден, аплицирани се вкупно 22.581 вакцини

А1он

Владата на Зимбабве им порача на државните службеници: Нема вакцина, нема плата

А1он

Аризона ја тужи федералната влада поради обврзната вакцинација

А1он

Метална честичка е пронајдена во сомнителните вакцини на „Модерна“ во Јапонија

Ана Ололовска

ЕК: Земјите од ЕУ на своја одговорност користат бустер вакцина

Ана Ололовска

Јапонија повлече од употреба 1,6 милиона дози од вакцината „Модерна“

Ана Ололовска