ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината „АстраЗенека“

Од:

Белгиската агенција за лекови соопшти дека на европско ниво се истражува уште една нус појава од вакцината на „Астра зенека“.

Ова го објави денеска на својот сајт АФМПС, белгиската агенција за лекови и здравствени производи. Според белгиските здравствени власти Европската агенција за лекови, ЕМА, е запознаена со пет случаи на протекување на крв од капиларите, многу ретка болест која води до потекување на ткивата и намалување на крвниот притисок.

Пет случаи се пријавени до платформата за фармаковигилентност на ЕМА, но за сега нејасно е дали станува збор за нус појава од вакцината на АстраЗенека.

Пред неколку дена ЕМА потврди дека појавата на тромбози е ретка но можна нус појава од оваа вакцина.

Би можело да ве интересира

Полска ќе врши ревакцинација со Астра Зенека по 35 дена од првата доза

Ана Ололовска

Вакцините на Астра Зенека и Џонсон и Џонсон не се препорачуваат во Норвешка

Ана Ололовска

Европската Комисија нема веќе да нарачува вакцини од „Астра зенека“

Вакцината „Астра зенека“ создава посилна реакција по правата, а „Фајзер“ по втората доза

Катерина Павлова-Николовска

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против Ковид-19

Ана Ололовска

Во Германија вакцината „АстраЗенека“ пак ќе се користи кај луѓе од сите возрасти

Жарко Настоски