Елизабет Борн денеска изјави дека земјата мора да се подготви за недостиг од руски гас

Од:

Во своето прво обраќање пред пратениците во францускиот Парламент, премиерката Елизабет Борн денеска изјави дека земјата мора да се подготви за недостиг од руски гас.

dobivaj vesti na viber

Борн истакна дека француските политичари ја заборавиле доблеста на компромисот и рече дека „значењето мора да се врати на зборовите“.

Соочена со гласни протести на пратениците лево и десно, таа ги предупреди опозициските партии дека „нередот и нестабилноста не се опција“, јави Франс 24.

Откако политичката опција на Макрон го загуби апсолутното парламентарно мнозинство по изборите во јуни, Борн, како претседателка на малцинската влада, рече дека народот на Франција бара од своите политичари да ги прават работите поинаку и нагласи дека владата предводена од неа и Макрон одговара на тие барања на Французите.

Денешното излагање на премиерот се нарекува Општа политичка декларација и е традиционален политички чин и правило според кое новиот премиер се обраќа на новото свикување на парламентот, во кое потоа детално се анализираат позицијата и плановите на премиерот.

Кога станува збор за приоритетите на Макрон во вториот мандат, една од најзначајните најави беше дека Франција целосно ќе ја национализира компанијата ЕДФ оптоварена со долгови, во која државата поседува 84 отсто од сопственоста.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руска нафта повторно се испорачува за Унгарија, Словачка и Чешка

Ана Ололовска

Постојат „големи сомнежи“ дека пожарите кои ја зафатија Франција се „чин на пиромани“

Ана Ололовска

Франција: Oколу педесет вооружени лица учествувале во тепачка во Сен Дени

Ана Ололовска

Кривична постапка за руската новинарка Овсјаникова која „влета“ во ТВ студио

А1он

Во шумски пожари во југозападна Франција уништени 16 домови, 6000 лица евакуирани

А1он

Русија создава нова копнена формација за поддршка на операцијата во Украина, тврди британското Министерство за одбрана

А1он