Електричните скутери делумно забранети на Октоберфест

Од:

На годинешниот Октоберфест, користењето електрични скутери ќе биде ограничено, поради загриженоста дека возачите можеби ќе одлучат да ги возат и во пијана состојба.

Како што соопштија германските власти вчера, големите огради околу местата на одржување на Октоберфестот, поставени поради автомобилите, ќе се однесуваат и на електроскутерите. Освен тоа, по 17 часот нема да може да се изнајми електроскутер на поширокото подрачје, а ќе бидат одредени и посебни места каде што тие ќе можат да се паркираат.

– Многумина ги сметат електричните скутери за играчки и, за жал, премногу често се случува да ги возат во пијана состојба. Оние кои го прават тоа, се загрозуваат и себеси и другите, а ќе ја загрозат и својата возачка дозвола, предупреди претставникот на локалната власт, Томас Бел.

Тој нагласи дека новите правила мора да се почитуваат.

Октоберфест традиционално се одржува во главниот град на германската покраина Баварија – Минхен, при што има не толку познати имитации и во други делови на Германија. Главниот настан годинава се отвора на 21 септември и ќе трае до 6 октомври.

Би можело да ве интересира

Во првиот квартл Луфтханза пријави нето-загуба од 2,1 милијарди евра

Ана Ололовска

Германија: Во изолација 160 луѓе по учество во приватни собири, едно лице во критична состојба

Ана Ололовска

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Германиците јадат помалку месо, а се хранат најмногу дома

А1он

Фругалската четворка против француско-германскиот план за помош

Ана Ололовска

Меркел: Европа да преземе поголема одговорност во светот

Ана Ололовска