Еквадор ги легализираше истополовите бракови

Од:

Со пет гласа „за“ и четири „против“, Врховниот суд на Еквадор одобри истополови бракови во оваа католичка и конзервативна јужноамериканска земја.

Активисти за човекови права и од ЛГБТ заедницата го одбележаа настанот во главниот град Кито и во пристанишниот град Гвајкуил веејќи знамиња со боите на виножитото.

Иако во Еквадор црквата е многу влијателна, земјата им се приклучи на Аргентина, Бразил и Колумбија во легализацијата на истополовите бракови.

Четворицата уставни судии кои се спротивставија на одлуката, сметаат дека за признавањето на истополовите бракови е потребна уставна реформа, која треба да биде разгледана во Парламентот.

Би можело да ве интересира

„Твитер“ отстрани илјадници налози поврзани со лажни вести

Татјана Ташкова

Еквадор: На Интернет протекоа личните податоци на речиси 20 милиони граѓани

Ана Ололовска

Еквадор: Пластични шишиња за автобуски билети

Ана Ололовска

ВИДЕО: Облак во форма на „летечка чинија“ забележан над активен вулкан во Еквадор

Татјана Ташкова

Шпански весник тврди дека тимот на Асанж сакал да го прокриумчари во Русија или Куба

Татјана Ташкова

Адвокатот на Асанж: Доказите во еквадорската Амбасада во Лондон можеби се подметнати