Експресна реакција на Трамп: Бајден ја уништува нацијата и дополнително ја дели Америка

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп експресно реагираше на говорот на актуелниот претседател Џо Бајден, по повод првата годишнина од насилниот упад на разулавената толпа во Капитол Хил, при што го обвини за „уништување на нацијата“.

dobivaj vesti na viber

-Актуелниот претседател го искористи моето име денеска за да се обиде дополнително да ја подели Америка, рече Трамп.

Тој ги повтори наводите за изборни измами.

-Медиумските соучесници тоа го нарекуваат голема лага, а големата лага всушност беа самите избори, повтори поранешниот претседател.

„Демократите сакаат да го имаат овој ден, 6 јануари, за да можат да ги подгреат стравовите и да ја поделат Америка“, додаде Трамп.

Би можело да ве интересира

Бајден го потпиша законот што обезбедува помош од 40 милијарди долари за Украина

Ана Ололовска

Бајден пристигна во Јужна Кореја, прв на агендата е Самсунг

Бајден се сретна со челниците на Шведска и Финска

Ана Ололовска

Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска

Катерина Павлова-Николовска

Бајден: Членството на Финска и Шведска носи придобивки за цело НАТО

Ана Ололовска

Бајден го осуди „отровот на белиот супрематизам“, оддавајќи им почит на жртвите во Бафало