Експлозија во склад со муниција на турско-сириската граница

Од:

Серија експлозии утринава одекнаа од склад со муниција во турската провинција Хатај, во непосредна блиизна на сириската граница, потресувајќи го целиот регион.

Почната е брза евакуација на населението, а службите за итна помош ја затвориле целата област, но засега нема информации за некакви последици меѓу луѓето или предизвикана штета врз цивилни објекти, пренесуваат британските медиуми

Причините за експлозијата, што се случила во 3,30 часот по локално време, во градот Рејханли, се уште не се познати.

По експлозијата огнот распрскал делови од муницијата на фудбалски стадион, што се наоѓал во непосредна близина, во северниот дел од градот.

Дел од автопатот што минува низ северниот дел на Рејханли, како и останатите локални патишта, се затворени за сообраќај.

Би можело да ве интересира

Анкара тврди дека Грција вооружува 16 острови со невоен статус

Ана Ололовска

Силен земјотрес на истокот од Турција

Драган Поповски

Турција подготвена да соработува со сите страни заради обнова на мирот на Блискиот Исток

Најмалку 12 загинати при руски воздушни напади во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нападната руска база во Сирија, одбиен напад со дронови

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Американците ги блокираа Русите на сред пат во Сирија, напнато било 15 минути

Предраг Петровиќ