Експлозија во рудник во Казахстан, најмалку пет лица загинаа

Од:

Најмалку пет лица загинаа, а четворица се повредени во експлозија во рудник за јаглен во централен Казахстан, соопшти Министерството за вонредни ситуации.

Несреќата се случила во Шахтинск, во рудникот Ленин што му припаѓа на „Арчелор Митал“, пренесува РИА Новости.

106 лица се евакуирани од рудникот, а четворица повредени се хоспитализирани, соопштија властите.

Околностите за несреќата се утврдуваат, соопштија од министерството.

Би можело да ве интересира

Полска: Седум лица се повредени, а две се водат за исчезнати во експлозија, веројатно предизвикана од гас

Филаделфија: Експлозија на гас во населбата Порт Ричмонд урна три куќи

Продолжува операцијата за спасување на рударите затрупани во рудник за злато во Кина

Истрагата откри како експлодирал украинскиот подарок за полскиот директор на полицијата

(ВИДЕО) Најмалку тројца загинати, десетина исчезнати во експлозија на британскиот остров Џерси

(ВИДЕО) Најмалку еден загинат во експлозија во зграда на британски остров

Горан Наумовски