Експлозија во Могадишу, загина еден владин претставник и повредени три лица

Од:

Најмалку две лица загинаа при експлозија во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопштија полициски извори.

– Експлозивната направа е активирана во близина на најголемиот контролен пункт во градот, при што загинаа две лица, а неколкумина се повредени, изјави полицаецот Ахмед Дахир.

Според него, цел на терористите бил еден од градските функционери.

Локалните медиуми, пак, објавија дека во нападот е убиен еден државен службеник, а други три лица се повредени.

Досега никој не ја преземал одговорноста за нападот.

Би можело да ве интересира

Најмалку тројца загинати при самоубиствена напад во Могадишу

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотна експлозија разнесе комбе со фудбалери во Сомалија, петмина загинаа

Жарко Настоски

Осум лица загинаа при експлозија во Могадишу

Ана Ололовска

Над 100 загинати во нападите на исламистите од Ал-Шабаб врз двете воени бази во Сомалија

Ана Ололовска

Најмалку 23 загинати во исламистичките напади врз две воени бази во Сомалија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Масакр во Сомалијa – бомбаш самоубиец со кола влета во толпа и уби најмалку 20 луѓе

Жарко Настоски