Експлозија во Кабул во близина на зградата на министерството, најмалку двајца загинати, 12 ранети

Од:

Најмалку две лица загинаа, а 12 се повредени во денешна експлозија во близина на Министерството за надворешни работи на Авганистан, според болницата што ја води италијанска невладина организација во Кабул.

„Примивме некои пациенти“, рече Стефано Соза од италијанската невладина организација Emergency, која раководи со хируршки центар специјализиран за третман на воени жртви во центарот на Кабул.

Во твитот на невладината организација се наведува дека меѓу повредените има најмалку едно дете. Се вели дека инцидентот се случил во близина на зградата на Министерството за надворешни работи.

Двајца сведоци изјавија за Ројтерс дека голема експлозија одекнала во близина на добро чуваната област во која се сместени неколку владини згради и странски амбасади. Портпаролите на полицијата, Министерството за информации и Министерството за надворешни работи не одговорија веднаш на барањата за коментар.

Причината за експлозијата се уште не е позната.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес е регистриран во Авганистан, на границата со Таџикистан

Силен земјотрес го погоди Авганистан

Талибанците го прогласија за национален празник денот кога замина последниот американски војник

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Снежно невреме во Авганистан: Најмалку три лица загинаа, меѓу кои и едно дете

ВИДЕО: Снимен моментот кога силен земјотрес го погоди Авганистан

Ана Ололовска