Експлозија во фабрика на Тајланд, евакуирани илјадници жители

Од:

Илјадници жители на периферијата на главниот град на Тајланд денеска се евакуирани, поради експлозија на фабрика во која загина спасувач, а повредени се 29 лица, соопштија властите.

Жителите на провинцијата Самут Пракан, кои живеат на пет километри од фабриката, се евакуирани од претпазливост.

Локалните власти соопштија дека 70 куќи се оштетени, а пожарникарите го гаснеле пожарот најмалку девет часа од експлозијата, што се случи рано утрово.

Засега не е утврдена причината за експлозијата.

Фабриката за полистиренска пена, сопственост на тајванска компанија, е оддалечена околу пет километри од главниот меѓународен аеродром во Бангкок, Суварнабхуми.

Раководството на Аеродромот соопшти дека експлозијата не ги нарушила летовите.

Би можело да ве интересира

Затворениците во Тајланд ќе имаат право да чуваат куче

ВИДЕО: Експлозија во преполна џамија во Кандахар, десетици мртви и ранети

Катерина Павлова-Николовска

Тајланд се отвора за вакцинираните туристи од најмалку 10 земји

Ана Ололовска

На Тајланд направен робот што од шише на Астра Зенека може да извлече 12 дози вакцини

Ана Ололовска

Тајланд ќе мижи пред стварноста, владата забрани вести што кажуваат колку лошо се справува со пандемијата

Жарко Настоски

ВИДЕО: Громогласна експлозија уништи поплавена фабрика во Кина

Жарко Настоски