Експлозија во Багдад, цел бил австралиски дипломат

Од:

Мала импровизирана експлозивна направа денеска е активирана во близина на „Зелената зона“ во Багдад додека австралиски дипломатски конвој влегувал во областа, изјавија двајца ирачки безбедносни претставници.

dobivaj vesti na viber

Нема извештаи за повредени, а австралискиот конвој успеал да влезе во „Зелената зона“, силно обезбеден дел од Багдад каде се наоѓаат државни служби и амбасади.

Дипломатската мисија на Австралија во Багдад посредува меѓу влијателниот шиитски свештеник Муктада ал-Садр и ривалската фракција на шиитските партии поддржани од Иран, со цел да се стави крај на една од најтешките политички кризи во Ирак во последните години.

Техничкиот премиер Мустафа Ал Кадими не успеа да ги доведе завојуваните групи до спогодба. Партијата на Ал Садр одби да учествува на минатонеделниот состанок свикан од Ал Кадими.

Следбениците на Ал Садр и неговата ривалска коалиција на шиитските групи, Координативната рамка, се во несогласување од минатогодишните парламентарни избори.

Партијата на Ал Садр освои најмногу гласови на изборите во октомври, но не успеа да формира мнозинска влада, поради што Ирак се наоѓа во една од најтешките политички кризи во последните години, потсетува Бета.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Иран распоредува специјални воени сили на границата со Ирак

А1он

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он

По речиси 13 месеци, во Ирак е формирана влада

Ирачкиот Парламент го избра Абдел Латиф Рашид за претседател на земјата

Во турски воздушен напад во северен Ирак погинале 23 Курди

Ана Ололовска