Експлозија во автобуска станица во Нигерија

Од:

Најмалку 25 лица загинаа во серијата експлозии на автобуската станица во нигеријскиот град Кано, на северот на државата.

dobivaj vesti na viber

Одекна силна експлозија во Њу роуд станицата. Експлозијата ја пратеше густ црн чад, кој предизвика конфузија кај луѓето кои брзаа да излезат надвор, некои со крвава облека – изјави очевидецот, Тунде Казим за агенцијата Асошиејтед прес.

Во експлозијата се уништени и неколку автобуси во градската област Сабон Гари, каде што претежно живеат раселените христијани од југот на државата.

-Видов три запалени автобуси. Едниот беше полн со патници кои чекаа да излезат надвор од станицата во моментот на експлозијата – изјави член на спасувачката екипа.

Кано е еден од неколкуте северни нигеријски градови кои во повеќе наврати беа мета на исламистичката група Боко Харам.

За сега никој не презеде одговорност за нападот и покрај тоа што Боко Харем е главниот осомничен. Истата станица беше мета на напади и минатата година.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Leave a Comment

17 + 5 =