Експлозии одекнуваат во Киев

Од:

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко вечерва соопшти дека во западниот дел на главниот град на Украина се слушнале експлозии и дека се запалила продавница.

„Експлозии во главниот град, во областите Оболон и Свијатосин. Сите служби излегоа на местото на настанот. Детали – подоцна“, напиша Кличко на својот канал на Телеграм.

Регионалната воена управа на Киев потсети дека предупредувањето за воздушна закана сè уште е во сила и ги повика жителите на главниот град и регионот да останат во засолништата.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска