Експлозии го потресоа западниот украински град Лавов

Од:

Во раните утрински часови експлозии го потресоа западниот украински град Лавов. Локалните власти соопштија дека системи за противвоздушна одбрана биле вклучени во одбивањето на руски воздушен напад.

И градоначалникот на Лавов, Андриј Садовји, и регионалниот гувернер Максим Козитски ги повикаа луѓето да останат во засолништа бидејќи се очекуваат нови напади.

Западната половина на Украина беше во состојба на готовност за воздушен напад.

Би можело да ве интересира

Украина: Нападнавме руска воздухопловна база на Крим, штетата е сериозна

Најмалку 14 лица се повредени во руските напади врз градови низ Украина

Лавров: Ако сакате преговори, Киев нека го отповика указот на Зеленски

Моравјецки: Полска повеќе не испраќа оружје во Украина

(ВИДЕО) Се спасуваат ранетите од урнатините во Черкаси

Седум ранети во рускиот напад на Киев, меѓу кои и деветгодишно девојче

Горан Наумовски