Експертите алармираат: Расте резистентноста на антибиотици во ЕУ

Од:

Последниот извештај на Европската агенција за безбедност на храна и на Европскиот центар за превенција на болести, констатира зголемување на отпорноста на антибиотиците кај населението во ЕУ.

Според експертите, најмногу ефикасност губат антибиотиците за третирање на болести кои се пренесуваат од животни на луѓе, како салмонелозата и кампилобактериозата, а во одредени случаи лековите веќе воопшто не делуваат.

Повеќето земји членки на ЕУ констатираат дека салмонелата е сѐ поотпорна на антибиокот Флуорокинол, попознат како Ципрофлоксацин, алармираат авторите на студијата.

– Посебно загрижувачка е комбинираната отпорност, што значи дека дури и во слаби пропорции, илјадници пациенти во ЕУ имаат само ограничени опции на третман за сериозни инфекции, предупреди Мајк Кечпол од Европскиот центар за превенција на болести.

Според Европската Комисија, Извештајот, кој е обработен врз основа на податоците од 2017 година, е „причина за аларм“.

– Тој покажува дека влегуваме во свет каде обичните инфекции ќе станат тешко или воопшто неизлечиви, но сепак, амбициозни национални политики во некои земји кои ја ограничуваат употребата на антимикробиотици доведоа до намалување на отпорноста, изјави еврокомесарот за здравство Витенис Андриукатис.

Експертите ги поткрепија изјавите на комесарот со податоци дека земјите членки на ЕУ кои преземале строги мерки за спречување на отпорноста кон антибиотиците констатирале нејзино намалување.

Би можело да ве интересира

Пристапот до финансирање од буџетот на ЕУ ќе биде условен

А1он

ЕУ ѝ додели на Албанија 100 милиони евра, Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

А1он

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Драган Поповски

Пленковиќ: Проширувањето на ЕУ повторно е ставено на дневен ред

Драган Поповски

Димитров оптимист дека Северна Македонија ќе отпочне преговори со ЕУ

Драган Поповски

Мишел: Ќе разговараме за продлабочување на партнерството помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Драган Поповски