Експерти од ОН: ИД не е поразена, отсега ќе напаѓа на поинаков начин

Од:

Експертите на ОН сметаат дека екстремистите на терористичката група Исламска држава и натаму претставуваат огромна и растечка закана низ целиот свет. Во извештајот доставен до Советот за безбедност на ОН експертите велат дека ИД веќе не се фокусира на освојување и задржување територии, но и понатаму ги поддржува нападите.

Според експертите, ИД сега е организирана како глобална мрежа, со намалена оперативна контрола над нејзините сојузници, а постојат обвинувања дека некои членови на терористичката група соработуваат со мрежата на „Ал Каеда“ за да имаат заемна поддршка за нападите.

Заклучокот на експертите е дека борбата против екстремистичката ИД влегува во нова фаза и дека главниот фокус ќе биде на „не толку видлива мрежа од поединци и терористички келии, кои дејствуваат со одреден степен на автономија“.

Би можело да ве интересира

Пријава за 38-годишна скопјанка, членка на ИСИС во Сирија

А1он

УНДП повикува на воведување привремен основен приход за 2,7 милијарди луѓе

Ана Ололовска

Светските лидери ќе испраќаат видеозаписи наместо физички да се собираат во ОН во септември

Ана Ололовска

ОН ги повика богатите земји со 10 милијарди долари да им помогнат на сиромашните против коронавирусот

Ана Ололовска

ОН: Коронавирусот ги загрозува програмите за вакцинација на децата

Ана Ололовска

ОН: Уште 130 милиони лица можат да бидат погодени од глад поради пандемијата

Ана Ололовска