Експерт на ОН: Веројатноста за нуклеарна војна е поголема од кога било досега

Од:

Директорката на Институтот при Обединетите нации за истражувања на проблеми со разоружувањето, Рената Двана, рече дека веројатноста за започнување нуклеарен конфликт денес, е највисока од Втората светска војна.

Според неа, програми за модернизација на нуклеарното оружје се спроведуваат во сите држави со нуклеарно оружје, при што ситуацијата со контролата над вооружувањето динамично и се менува, делумно поради стратешка конкуренција на Кина и САД.

Таа истакна дека договорите за контрола на традиционалните оружја се прекинати поради појавата на нови методи на војување, каде што вооружените групи и приватните платеници играат сè поголема улога, како и најновите технологии.

-Ризикот од користење нуклеарно оружје поради различни фактори е сега поголем од кога било досега по Втората светска војна, заклучи Двана.

Би можело да ве интересира

Помпео за Северна Кореја: Знаевме дека ќе има препреки

Белата куќа разгледува намалување даноци за да се избегне рецесија

Исламската држава е посилна во некои реони, призна Помпео во интервју

Грчкото МНР го следи прашањето со иранскиот танкер

Трамп на Твитер објави фотомонтажа со свој хотел на Гренланд

Ана Ололовска

Телефонски разговор Џонсон – Трамп за Брегзит

Ана Ололовска