Екоактивисти блокираа електрана на јаглен во Германија

Од:

Околу 40 активисти блокираа електрана на јаглен во Јаншвалде, на 100 километри југоисточно од Берлин, јави германската новинска агенција ДПА.

dobivaj vesti na viber

Како резултат на блокадата, престанале да работат два од вкупно четири оперативни енергетски блокови, информираше портпаролот на операторот на централата и ја опиша како „напад против безбедноста на снабдувањето со енергија“.

Екоактивистите ги блокираа железничките линии и подвижните ленти во централата, соопшти портпаролот на полицијата. Демонстрантите сепак не влегоа во отворениот рудник за лигнит, од кој се снабдува термоцентралата.

Името на групата што го организираше протестот е „Присилен оган“ и се спротивставува на употребата на јаглен за производство на струја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Анкета: Повеќето Германци не ја сакаат повторно Ангела Меркел

Ана Ололовска

Берлин го менува законодавството заради полесно добивање германско државјанство

Речиси две третини од Германците трошат помалку поради рекордната инфлација

А1он

Бундесбанк: Германското стопанство зимава ќе влезе во рецесија

А1он

Шолц: За оваа зима, енергетската безбедност на Германија е загарантирана

А1он