Екипажите на КЛМ штрајкуваат на аеродромот во Амстердам

Од:

Холандскиот авиопревозник КЛМ, што е филијала на француската компанија „Ер Франс“, утринава ги откажа летовите од амстердамскиот аеродром заради штрајк на екипажите.

Ова е втор штрајк неделава на летачкиот персонал до кој доаѓа заради спор со компанијата околу работните договори, пренесуваат американските медиуми.

„Штрајкот во траење од 5,30 до 8 часот веројатно ќе доведе до измени во редот на летање“, се наведува во соопштението на КЛМ.

Би можело да ве интересира

Четворица сурфери погинаа на холанскиот брег, кај Шевенинген

Ана Ололовска

Холанѓаните сметаат дека другите луѓе премногу им се доближуваат

Ана Ололовска

Петтина од Холанѓаните сметаат дека мерките прерано се олеснуваат

Ана Ололовска

Роналд Куман примен во болница поради проблеми со срцето

А1он

Во Холандија дозволена евтаназија и при напредна деменција

А1он

Холандски експерти советуваат за отворање на градинките и основните училишта

А1он