ЕК: Построги проценки на руските барања за визи

Од:

Европската комисија денеска препорача земјите членки на Европската Унија да дадат „построга проценка“ на барањата на Русите за патни визи, особено на оние што се поднесени од трети земји, пишуваат дел од британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Комесарката на ЕУ за внатрешни работи, Илва Јохансон изјави дека не би требало да се издаваат визи за оние кои планираат да останат подолго од 90 дена.

Таа посочи дека „многу руски државјани“ ја напуштаат својата земја поради мобилизацијата за војната во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во ЕУ кршењето на санкциите ќе биде казниво дело

ЕК предлага замрзнување фондови за Унгарија

ЕК: Ковид-19 да се смета за професионална болест во релевантните сектори

А1он

Стано: ЕУ работи на надминување на спорот со Белград и Приштина, но не даде детали за средбите

А1он

ЕК: Србија се усогласи делумно со визната политика на ЕУ

А1он

Брисел предлага пакет помош за Украина од 18 милијарди евра