EK: Од САД ќе бараме да дозволат извоз на договорените вакцини за ЕУ

Од:

Европската унија ќе побара од САД да дозволат извоз на милиони договорени дози на вакцината „АстраЗенека“ за Европа, со цел да се надминат тековните проблеми во снабдувањето, пишува денеска „Фајненшел Тајмс“.

Британските медиуми наведуваат дека британскиот весник ја цитирал и Европската комисија која најави дека ќе побара од Вашингтон да обезбеди слободен проток на залихите на клучните состојки на вакцините потребни за нивно европско производство, со цел да се исполнат сите договорни обврски кон ЕУ.

Би можело да ве интересира

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Во Грција се предлага вакцината „АстраЗенека“ да се дава на лица над 30 години

Жарко Настоски

Тедрос: Има „шокантна нерамнотежа“ во распределбата на вакцините низ светот

Жарко Настоски

Вакцинирани над 18.000 граѓани, имунизацијата продолжува со приоритетните групи

Жарко Настоски

Бразилски прволигаш бесплатно ќе ги вакцинира своите навивачи

Жарко Настоски

СЗО: Комбинирањето вакцини не е испитано и не се препорачува

Жарко Настоски