ЕК очекува дозвола за употреба на Ремдесивир до крајот на неделава

Од:

Европската комисија се надева дека одлуката за дистрибуција на првиот лек во ЕУ против Ковид-9 ќе биде објавена пред крајот на оваа недела, изјави претставник на ЕК.

– Заштитата на здравјето е основен приоритет за ЕК. Затоа го забрзавме процесот за давање овластување за дистрибуција (во ЕУ) на Ремдесивир, така што ќе биде достапен за луѓето од заедницата. Се надеваме дека оваа дозвола ќе биде дадена до крајот на неделава, рече тој.

Европската агенција за лекови (ЕМА) на крајот на јуни препорача да се одобри продажбата на првиот лек во Европската унија против Ковид-19, Ремдесивир. Во соопштението на ЕМА се вели дека Европската комисија ќе го забрза процесот на донесување одлука за пристап на пазарот на овој лек.

Би можело да ве интересира

Шест држави досега се пријавија да ја преземат новата руска вакцина против Ковид-19, меѓу нив и Србија

Познатиот режисер Мајкл Мур ја промовира Македонија како туристичка дестинација, во отсуство на други места за патување на Американците

А1он

СЗО: На американскиот континент секојдневно по 100 илјади случаи на коронавирус

А1он

УЕФА откажа натпревар од Лигата на шампионите поради KОВИД-19

А1он

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Повеќе од 150 фудбалери се заразија од Ковид-19 во бразилската лига

А1он