ЕК: Не ја доведувајте во прашaње ЕУ, ќе ја победиме и оваа криза

Од:

Портпаролот на Европската комисија Ерик Мамер изјави денеска дека ЕУ во околностите предизвикани од Ковид-19 работи на „принципите на демократијата и дијалог“ за да се дојде до заедничка стратегија за надминување на кризата.

Мамер ги отфрли инсинуациите на одделни службеници, јавноста и медиуми во Европа, кои предупредуваат на можноста за распад на Унијата заради неактивноста на заедничките институции и недостатиг на солидарност меѓу земјите-членки.

-Не знам зошто секогаш ја ставате во прашање ЕУ? ЕУ веќе беше во многу кризи во поновата историја и секогаш победи. Ние работиме да ја надминеме оваа криза врз основа на европските вредности, како демократски земји кои се навикнати да дискутираат и да се спротивстават на мислењата со цел да најдат начини за заедничко дејствување, рече Мамер.

Портпаролот на Европската комисија додаде дека земјите-членки имаат своја визија за излез од кризата и дека дебатите се нормална појава во која било демократија.

-Убеден сум дека ќе излеземе од ова, истакна Мамер.

Би можело да ве интересира

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот расте пребрзо, дневно по 100.000 нови случаи

А1он

Принцот Вилијам и принцезата Кејт волонтираат во тим за психолошка помош во време на пандемија

А1он

Бегалскиот камп во Грција ставен во карантин

А1он

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени од Ковид-19

А1он

Влада: 30 милиони денари наменети за здруженија и фондации за справување со корона кризата

А1он

Се зголеми бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија

А1он