ЕК ја зајакнува контролата врз активностите на странските компании

Од:

Европската комисија (ЕК) има намера да спроведе подетални инспекции на странски компании за да ги спречи да користат државни субвенции при купување европски фирми, изјави заменик-шефот на Европската комисија за дигитална економија Маргрете Вестагер.

– Странските компании користат субвенции без наше знаење, тие доаѓаат без контроли. Постои голем ризик да го поделат единствениот пазар и да ја нарушат конкуренцијата, рече Вестагер.

Таа додаде дека инспекциите ќе влијаат не само на идните зделки, туку и на оние што веќе се во тек во ЕУ, доколку се осомничени дека користат државни субвенции за кршење на законот за конкурентност на ЕУ.

Овие и другите нови регулативи на ЕК ќе бидат вклучени во „Белата книга“ на заедницата за ова прашање, што се очекува да биде претставена следната недела.

Би можело да ве интересира

ЕК: Преговорите меѓу Белград и Приштина се насочени кон официјално признавање на Косово

А1он

Барние: Што и да се случи со Брегзит, ЕУ да се подготви за промени

А1он

ЕК: Ќе се испита однесувањето на хрватските граничари кон мигрантите

А1он

Европската комисија ќе го преиспита финансирањето на судството во БиХ

А1он

ЕК: Разумно е да се размислува за избори, не може вечно да има техничка влада

А1он

ЕК предлага 12,9 милијарди евра за проширувањето во наредните седум години

А1он