ЕК и додели три милијарди евра за миграциската криза во Турција

Од:

Европската комисија денеска и одобри три милијарди евра на Турција за борба со миграциската криза, се наведува во соопштението на ЕК.

dobivaj vesti na viber

Средствата ќе и бидат доделени на Турција од 1 јануари 2016 година, се посочува во соопштението.

– Во борбата со миграциската криза апсолутно очигледно е дека Европската унија и Турција треба да ја интензивираат билатералната соработка. Ние треба да работиме заедно на реализација на планот за дејствување, кој ќе воведе ред во миграциските бранови и ќе помогне за запирање на илегалната миграција, изјави заменик-претседателот на ЕК, Франс Тимерманс.

Планот предвидува Турција да биде финансирана од ЕУ за бегалските кампови на нејзина територија, како и да се забрзаат преговорите за укинување на визите за турските граѓани. Турција инсистира со планот да бидат продлабочени преговорите за членство во ЕУ. 

Би можело да ве интересира

САД: Европа нема повеќе да биде зависна од руската енергија

Ана Ололовска

Лемер: Влегуваме во тежок економски период

Ана Ололовска

Лајен: Русија ја користи храната како оружје, ЕУ не смее да падне во нова замка на зависност

Ана Ололовска

Орбан бара да не се разговара за нафтата на претстојниот ЕУ самит

Ана Ололовска

Француски министер: Ќе бидат потребни 15 или 20 години за Украина да влезе во ЕУ

Ана Ололовска

Борел: Има недостиг од храна низ цел свет, а таму каде што ја има таа е скапа

Leave a Comment

six − six =