ЕК: Германија да не воведува забрана за патување во Португалија

Од:

Германија не треба да воведе забрана за патување во Португалија, туку треба да се ограничи на барање за тестирање и карантин со цел да се усогласи со пристапот на Европската унија, соопшти денеска Европската комисија.

ЕК соопшти дека Германија го известила Брисел дека сега ја смета Португалија за „зона со варијанти на вирусот“ и сака да ја активира сопирачката за итни случаи за да го ограничи слободното патување за да спречи ширење на Ковид-19.

Сепак, строгите ограничувања на патувањето до и од Португалија, најавени од Берлин, не се целосно во согласност со препораките на европскиот блок за олеснување на патувањето во текот на летото.

Би можело да ве интересира

Ковид-19: Израел ги затвора границите за странци

Ана Ололовска

Аксиос: Германија го повика американскиот Конгрес да не воведува санкции за Северен тек 2

Ана Ололовска

Сијарто: Руската вакцина е најдобра, тоа го признаваат и западните експерти, но за тоа молчат

Ана Ололовска

Австралија потврди дека двајца патници од Јужна Африка се заразени со сојот омикрон

Ана Ололовска

ГАВИ: Појавата на сојот омикрон е показател на неправедната распределба на вакцините во светот

Ана Ололовска

Истражување: Кога Кина би ги следела западните пристапи, ќе ја распламти епидемијата

Ана Ололовска