Египетската армија ликвидирала 40 членови на ИСИС

Од:

Египетските вооружени сили за време на долгата безбедносна операција на Синајскиот Полуостров, каде што членовите на вооружената група Исламска држава во Ирак и Левант се многу активни, ликвидирале повеќе од 40 членови на групата, објавија извори од армијата.

Ден претходно, при обидот на борците на ИСИЛ со автомобил бомба да ја разнесат полициската станица, поради предвремена експлозија кај Синај загинаа седум цивили.

 

Би можело да ве интересира

„Гардијан“: Наследникот на Багдади именуван уште во октомври

Ана Ололовска

Акцијата на египетските безбедносни сили е длабоко загрижувачка и неоправдана

Предраг Петровиќ

Исламска држава крахира, а крајот на кризата во Сирија сè уште не се гледа

Ана Ололовска

Ел-Сиси апелира на акција против земјите поддржувачи на тероризам

Во Египет седум лица осудени на смртна казна поради напад врз полицајци

Ана Ололовска

Египетската полиција упадна во независен медиум, приведен еден од уредниците