Египет ги отвора двете најстари пирамиди за посетителите

Од:

Египет ќе ги отвори за посетителите двете најстари пирамиди кои се наоѓаат околу 40 километри јужно од Каиро, првпат од 1965 година.

Министерот за антиквитети Калед ел Анани изјави дека египетските археолози во кралската некропола Дахшур пронашле колекција камени, глинени и дрвени саркофази, од кои некои содржат мумии.

Тој додаде дека се пронајдени и дрвени погребни маски и инструменти за сечење камен, кои датираат од доцниот период, односно од 664. до 332, година пред новата ера.

Во областа на некрополот Дахшур се наоѓаат пирамидите кои се сметаат за најстари, како што се Свитканата пирамида на Снеферу и Црвената пирамида.

Би можело да ве интересира

Ел-Сиси апелира на акција против земјите поддржувачи на тероризам

Во Египет седум лица осудени на смртна казна поради напад врз полицајци

Ана Ололовска

Египетската полиција упадна во независен медиум, приведен еден од уредниците

САД му се заканија на Египет со санкции за намерата да купи руски ловци „СУ-35“

Дански терорист наводно е одговорен за уривање на рускиот патнички авион во 2015 година

Египетските безбедносни сили убија 83 бунтовници во северниот дел на Синај