Едно лице загина, десетици повредени во експлозија во зграда во Германија

Од:

Едно лице загина во денешната експлозија во стан во германскиот град Бланкенбург, соопшти портпаролот на полицијата.

Во експлозијата се повредени околу 25 лица, јави германската новинска агенција ДПА.

– Не може да се исклучи можноста за други повредени во инцидентот, рече полицискиот портпарол.

Засега не се познати причините за експлозијата, ниту за сериозноста на повредите на лицата кои биле во зградата.

Експлозијата се случи во зграда во 08:40 утрово, а во близина се лоцирани градинка и основно училиште. Претставник на градинката соопшти дека околу 100 деца биле преместени во други објекти.

Би можело да ве интересира

Германија ќе обезбеди 4,8 милијарди евра за работниците кои ќе останат без работа поради прекин на употребата на јаглен

Ана Ололовска

Е-трговијата во Германија минатата година изнесувала 72,6 милијарди евра

Евакуација во Келн поради бомба од Втората светска војна

Ана Ололовска

Австрија одби германската армија да одржи воена вежба во Тирол

Ана Ололовска

Австрија не ги поддржува германските планови за новиот данок во ЕУ

Ана Ололовска

Авганистански преведувач во Бундеверот обвинет за шпионажа во корист на Иран

Ана Ололовска