Едно лице загина, а тројца се ранети во нападот на Херсон

Од:

Едно лице загина, а три се повредени во нападите на украинскиот град Херсон, изјави регионалниот гувернер.

Во последните 24 часа Русија извршила 83 напади, изјави Олександер Прокудин на Телеграм, истрелувајќи вкупно 332 гранати и 28 само врз градот.

„Руската армија цели на станбени области на населени места во регионот“, рече тој, додавајќи дека цел била и банкарска институција.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Катерина Ѓуровски

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина