Едно лице загина, а тројца се повредени при вооружен инцидент во колеџ во Русија

Од:

Нaјмалку едно лице загина, а тројца се повредени откако студент отвори оган во колеџот во Благовешченск, регионот Амур, далечниот исток на Русија. По пукотницата напаѓачот се самоуби.

– Телата на две момчиња, меѓу кои и на напаѓачот се пронајдени на местото на инцидентот. Според прелиминарните информации, три лица се повредени, а едно е во критична состојба,соопшти руското Министерство за внатрешни работи.

Полицијата била алармирана од еден студент, а кога пристигнала го пронашла напаѓачот на вториот кат од колеџот, но тој пукал и врз нив. Полицајците возвратиле на огнот.

Напаѓачот бил 19-годишен студент, а повредените момчиња се на 17, 19 и 20 годишна возраст.
Според полицијата напаѓачот најверојатно бил во судир со колегите.

Според неименуван извор од Службата за вонредни ситуации, напаѓачот почнал да пука откако му било кажано да ја напушти училницата бидејќи доцнел.

Би можело да ве интересира

Еднo лице загина при пожар во руска електрана на Арктикот

Ана Ололовска

Руски хирург: Коронавирусот личи на проба за биолошка војна

А1он

Русите тврдат дека вакцините ќе бидат ефикасни и безбедни, ќе треба да се примат две дози за 3 недели

А1он

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

А1он

Русија: Продолжуваат масовните антивладини протести во Хабаровск

А1он

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

А1он