Едно лице загина, а 11 се повредени во експлозија на гас во Мексико

Од:

Најмалку едно лице загина, а 11 се повредени во експлозија на гас рано утринава во градот Пуебла во централно Мексико, а причината најверојатно е нелегално поврзување на гасоводот, изјавија официјални лица.

dobivaj vesti na viber

Гувернерот на Публе, Мигел Барбоса, изјави дека 2.000 луѓе кои живеат во радиус од еден километар биле евакуирани пред експлозијата по итен повик до официјалните лица дека се чувствува мирис на гас во областа.

Официјални лица соопштија дека десетици куќи се уништени или оштетени во градот со 1,7 милиони жители.

Гувернерот рече дека спасувачките екипи со кучиња трагаат по можни жртви, иако нема извештаи за исчезнати лица.

Во слична експлозија што се случи во 2019 година во град северно од Мексико Сити загинаа 128 луѓе.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Се степале сопругата и љубовницата, мажот и детето се обиделе да ги разделат

Претседателот на Мексико во писмо до Бајден нуди азил за Асанж

Уапсен еден од најбараните мексикански нарко босови во САД

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Мексико падна воен хеликоптер – 14 загинати и еден повреден

Ана Ололовска

Поранешен претседател на Мексико е обвинет за учество во шема за финансиска измама од милиони долари

Ана Ололовска

Најавена средба на претседателите на САД и Мексико, на која ќе разговараат за прашањето на мигрантите

А1он