Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Од:

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице.

Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега. Се претпоставува дека напаѓачот се упатил во правец на Лајпциг.

Според дел од медиумите врз синагогата е фрлена и граната. Некои медиуми објавија дека во нападот учествувале две лица.

– Се случи инцидент во Хале. Според прелиминарните наоди, има и починати. Спроведуваме итна потрага. Сторителот е во бегство. Останете дома или побарајте некое друго сигурно место, објави германската полиција на Твитер.

Би можело да ве интересира

Германската Влада одлучи да го отежне преземањето на германските фирми надвор од ЕУ за време на пандемијата

А1он

БМВ ќе произведува медицински маски

А1он

Германија ќе прифати до 500 малолетни бегалци

А1он

Вилер: Мерките во Германија даваат резултати, но ситуацијата не е решена

Ана Ололовска

Најмалку 331 дом за стари лица во Германија погодени со коронавирус

Ана Ололовска

Германското правосудство откри голема измама со испорака на десет милиони заштитни маски

Ана Ололовска