Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Од:

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице.

Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега. Се претпоставува дека напаѓачот се упатил во правец на Лајпциг.

Според дел од медиумите врз синагогата е фрлена и граната. Некои медиуми објавија дека во нападот учествувале две лица.

– Се случи инцидент во Хале. Според прелиминарните наоди, има и починати. Спроведуваме итна потрага. Сторителот е во бегство. Останете дома или побарајте некое друго сигурно место, објави германската полиција на Твитер.

Би можело да ве интересира

Зехофер: Висока опасност од десничарски екстремизам во Германија

Ана Ололовска

Меркел и Макрон телефонски разговараа со Путин за ситуацијата во Идлиб

Ана Ололовска

Меркел: Расизмот е отров

Ана Ололовска

Мас: Десничарскиот тероризам повторно е закана за Германија

Ана Ололовска

Многу од жртвите во Ханау се со странско потекло

Ана Ололовска

Германското обвинителство го третира нападот во Ханау како тероризам

Ана Ололовска