Едно лице почина и петмина се повредени во невремето во Франција

Од:

Едно лице погина, а петмина се повредени на југозападот од Франција заради силните ветрови што на атлантското крајбрежје дуваа со јачина од 140 километри на час, јавија француските медиуми.

Околу 400.000 домови останаа без електрична енергија, соопштија локалните власти.

Медиумите, цитирајќи пожарникарски извори, наведуваат дека животот го загубил 70-годишен возач на автомобил кој налетал на урнато стебло на патот.

Ветрот туркал стебла врз возила на патиштата, при што пет други лица биле повредени, од кои двајца се наоѓале во тешка сосотјба, пренесе каналот Њуз Азија.

Силните ветрови го кренале покривот на едно училиште, но оттаму нема информаци за повредени.

Портокалова узбуна е прогласена во 23 департмани од југозападот и северот на земјата, како и на Алпите и на Корзика, главно заради силните ветрови и поплавите.

На кратко во прекин беше железничкиот и поморскиот сообраќај, а имаше и одложување на авионски летови.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Детонација предизвикана од француски борбен авион ги потресе парижани

Жарко Настоски

Париз: Жена нашла половина милион евра во визба од наследен стан

Жарко Настоски

Експлозија на бројот на нови сиромашни луѓе во Франција за време на мерките на карантин

Ана Ололовска

На напаѓачот со мачета кај поранешните простории на списанието „Шарли Ебдо“ ќе му се суди за тероризам

Жарко Настоски

Франција демонтира голем камп за мигранти во Кале

Ана Ололовска

Макрон во Литванија се сретна со Тихановскаја

Ана Ололовска