Единствениот аеродром во Триполи бомбардиран и затворен

Од:

Либиските власти денеска го затворија единствениот функционален аеродром во главниот град Триполи по извршениот воздушен напад, изјави претставник на аеродромот.

На аеродромот Матига биле забележани некои патници како го напуштаат терминалот.

Во Либија, од минатата недела се обновени конфликтите, кога Либиската национална армија (ЛНА) предводена од Калиф Хафтар од исток тргна во освојување на западниот дел од земјата и центарот на Триполи, каде што контрола има меѓународно признатата Влада предводена од Фајез ал-Сараџ.

Двете страни објавија дека од четвртокот најмалку 41 лице, вклучувајќи ги и цивилите, биле убиени.

Би можело да ве интересира

Морето фрли 57 тела на брегот на Либија

Драма во Медитеранот: Вода навлегува на брод кој е без капетан и со 400 луѓе

Пронајдени два и пол тони ураниум што исчезнаа во Либија

Ана Ололовска

Во Либија исчезнаа два и пол тони природен ураниум: „Ова е причина за загриженост“

Ана Ололовска

Либанските штедачи насила си ги земаат заробените пари од банките

Турција и Либија потпишаа енергетски договор, Грција и Египет го оспоруваат

Катерина Павлова-Николовска