Еден тинејџер убиен, друг тешко повреден во оружен напад во Малме

Од:

Едно 15-годишно момче е убиено, а уште еден тинејџер е тешко повреден во оружен напад на плоштад во градот Малме, соопшти денеска шведската полиција.

Локалната полиција наведе дека непознати напаѓачи синоќа отвориле оган во пицерија, а според очевидци тие веднаш побегнале со велосипед од местото на инцидентот.

Нападот се случил само неколку минути по експлозија на бомба, која е поставена под автомобил во друг дел на Малме.

Полицијата се уште не потврдила дали двата инцидента се поврзани и се уште не ги идентификувала осомничените во двата случаја.

Би можело да ве интересира

Шведските граѓани ќе работат од дома до Нова година

А1он

Шведски научници предупредуваат дека не функционира „имунитетот на стадото“

Ана Ололовска

Во Шведска се воведуваат построги правила за угостителските објекти

Ана Ололовска

Нови 784 заразени од коронавирус во Шведска

А1он

Шведска е најиновативната земја во ЕУ, Романија најмалку

Ана Ололовска

Пресудите за силување во Шведска во пораст од 75% по измената на законите

А1он