Еден странец цивил убиен во ракетен напад врз американска воена база во северен Ирак

Од:

Еден странец, ангажиран по договор, загина синоќа во ракетен напад врз американска воздушна база на аеродромот во северниот ирачки град Ербил, соопшти коалицијата предводена од САД.

Во нападот биле повредени повеќе од 10 лица. САД побараа истрага за нападот и казнување на извршителите.

Во областа на американската база паднале најмалку три ракети.

Националноста на загинатиот странец не е соопштена.

Одговорност за нападот презеде досега непозната група Аулија ад Дам (Чуварите на крвта).

Би можело да ве интересира

САД планираат во април да го обноват стратешкиот дијалог со Ирак

Ана Ололовска

Во Ирак скокна бројот на заразени по посетата на папата Франциск

Жарко Настоски

Папата Франциск ја заврши историската посета на Ирак

Ирачкиот премиер го прогласи 6 март за национален Ден на толеранцијата и коегзистенцијата

Ана Ололовска

Папата пристигна во прва посета на Ирак

Папата Франциск ќе го посети Ирак

Ана Ололовска