Еден процент од најбогатите во САД се побогати од целата средна класа

Од:

Богатството во САД е концентрирано во сè помал круг луѓе и според податоците на Блумберг, средната класа има помалку активи од најбогатите еден отсто од населението.

Од вториот квартал на 2021 година, најбогатите еден процент од Американците имаа вкупна нето вредност од 36,2 трилиони долари, до 35,7 милиони долари. Ова е првпат вкупното богатство на најбогатите да го надмине она на средната класа во САД откако Федералните резеви почнаа да обезбедуваат такви податоци – во 1989 година.

И најбогатите и средната класа се значително побогати од почетокот на пандемијата. Владините пакети за социјална поддршка во текот на минатата година и половина ја „поддржжуваат“ средната класа објави Биснис инсајдер

Во 2020 година, еден процент од најбогатите Американци се збогатиле со 4 трилиони долари – повеќе од вкупното богатство што го поседуваат најсиромашните пет отсто од Американците. Од почетокот на пандемијата, американските милијардери додадоа 1,8 трилиони долари на нивното колективно богатство, се вели во извештајот на Институтот за политички студии и за даночна правичност.

Би можело да ве интересира

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он

Остин одби да „шпекулира“ за американската интервенција во одбрана на Тајван

А1он

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

ФТ: Инфлацијата во САД се искачува на највисоко ниво во последната деценија, притисок врз ФЕД

Ана Ололовска

Пентагон: САД спроведе успешно тестирање на компоненти од програмата за хиперсонично оружје

Ана Ололовска